sobota, 27 lutego 2016

Barokowa figura ŚWIĘTEGO - Małopolska XVIII wiek

Drewniana figura przedstawiająca pełnoplastyczną postać świętego męczennika. Dojrzały mężczyzna z puklami włosów po bokach twarzy i długiej brodzie ubrany jest w habit lub długą togę, stoi na niewielkiej konsoli. Skrzyżowane dłonie trzyma na piersi. Charakterystycznym atrybutem tego świętego jest sznur, którym związane ma dłonie oraz pętla na szyi. Sznur oplatający świętego jest symbolem jego męczeńskiej śmierci. W ten lub zbliżony sposób ukazywano w ikonografii m.in. św. Andrzeja Apostoła, św. Hipolita i św. Piotra Armengol (por. Józef Marecki, Lucyna Rotter, "Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013).


Czas i miejsce powstania: Małopolska Południowa - druga połowa XVIII / początek XIX wieku. Technika: rzeźba w drewnie lipowym, polichromowana. Figura jest przyścienna - posiada zawieszkę do powieszenia, ale można ją też eksponować stojącą.





Wymiary: wysokość: 97 cm, szerokość: 23 cm. Stan zachowania: dobry (ślady po nieaktywnych drewnojadach, znaczne ubytki polichromii, ułamany niewielki fragment podstawy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz